Badania nasienia

//Badania nasienia
Badania nasienia 2017-01-17T12:44:14+00:00

Czy wiesz, że?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat poważnie zmniejszyła się w nasieniu mężczyzn średnia liczba plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie, a zwiększyła liczba tych niezdolnych do zapłodnienia kobiecej komórki jajowej. Wynika to m.in. z czynników środowiskowych, ekspozycji na czynniki toksyczne i promieniowanie, niekorzystnych zmian stylu życia, otyłości, chorób ogólnoustrojowych oraz chorób narządu moczowo-płciowego, w tym zakażeń.

Płodność mężczyzny weryfikuje się przez badanie nasienia – istotne jest to, żeby nie zwlekać z badaniem i poddać się mu na początku procesu diagnostycznego.

Jakie rodzaje badań nasienia wykonujemy w FertiMedica?

W FertiMedica dostępny jest pełen wachlarz badań nasienia. Wykonujemy:

  • komputerową analizę nasienia CASA

Badanie polega na analizie parametrów nasienia czyli liczby plemników,

ruchliwości, żywotności oraz morfologii

  • MSOME – badanie morfologii organelli plemników

Badanie polega na dokładnej ocenie odsetka prawidłowych plemników pod kątem kształtu i wielkości główki plemnika oraz obecności wakuol (nieprawidłowych struktur na powierzchni główki plemnika)

  • SCD – badanie fragmentacji DNA plemnika

Ocenie podlega DNA plemnika, czyli jego materiał genetyczny. Badamy stopień fragmentacji DNA, czyli stopień jego uszkodzenia. Stopień fragmentacji DNA wpływa na zdolności zapładniające plemników

  • HBA – test wiązania plemników z kwasem hialuronowym

Ocenia odsetek plemników posiadających zdolność wiązania się z hialuronianem. Hialuronian jest substancją, która naturalnie występuje w osłonce komórki jajowej oraz w komórkach ziarnistych otaczających komórkę jajową. Obniżony odsetek plemników zdolnych do wiązania z hialrunionanem może być przyczyną obniżenia płodności

  • podstawowe badanie nasienia po wazektomii

Ocenia obecność i ruchliwość plemników

 

Jak wygląda badanie nasienia w FertiMedica?

W FertiMedica badanie nasienia wykonywane jest przy użyciu wspomagania komputerowego (CASA).

Stworzyliśmy unikalne i komfortowe warunki do oddania nasienia. Nasz specjalnie zaprojektowany pokój znajduje się w najbardziej oddalonej części przychodni, w miejscu niedostępnym dla większości pacjentów.

Wnętrza pokoju utrzymane są w stylu „erotic glamour”, obejmującym ciemną, klubową tonację kolorów, wygodne stylowe meble oraz zmysłowe fototapety działające na wyobraźnię. Pokój zaopatrzony jest w system multimedialny, który umożliwia skorzystanie z wyszukanych treści internetowych dopasowując materiał video do gustów i preferencji pacjentów. Więcej informacji o naszym pokoju badań znajdziesz na stronie: http://www.badanienasienia.com

Bardzo ważnym elementem pokoju jest specjalna śluza z okienkiem podawczym, w której pacjent zostawia pojemnik z nasieniem uruchamiając przyciskiem dyskretne powiadomienie świetlne. Rozwiązanie to wprowadza nowy standard w obsłudze pacjentów – panowie pozbywają się „wstydliwego” pojemnika nie wychodząc z pokoju i mając pewność, że trafi on szybko w powołane ręce.

Jak przygotować się do badania nasienia?

Przygotowanie do badania polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez okres 3-5 dni.

Nie należy wykonywać badania nasienia w czasie infekcji przebiegających z gorączką.

Istnieje możliwość przebadania nasienia oddanego w domu. Co ważne, nasienie musi być dostarczone do przychodni maksymalnie w ciągu 30-40 minutach od jego oddania i przetransportowanie w temperaturze ciała (ok. 37 stopni C).