Przygotowania do ciąży i czas starania się o dziecko to okres planowania i podejmowania konkretnych działań. Około 85% par zachodzi w ciążę spontanicznie, bez specjalnych starań czy leczenia. Optymalną sytuacją jest taka, w której decyzja o powiększeniu rodziny jest świadoma i poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami nastawionymi na poprawę trybu życia, redukcję stresu, dostosowanie diety do zapotrzebowani przyszłej matki, utrzymanie (lub poprawa) dobrej formy fizycznej oraz psychicznej.

Wielu specjalistów sugeruje, że przygotowania do ciąży powinno rozpocząć się rok wcześniej – co pozwala odpowiednio dostosować się do sporej zmiany w życiu. W FertiMedica zachęcamy nasze pacjentki do przeanalizowania swojego stylu życia i wyeliminowania niezdrowych nawyków (nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy marihuany), które negatywnie wpływają na jakość komórek jajowych i plemników, co przekłada się na zaburzenia w rozwoju płodu, w końcu na zdrowie dziecka. Warto pamiętać również o zadbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej – jeszcze przed ciążą warto wyleczyć wszystkie ubytki, stany zapalne oraz wymienić plomby amalgamatowe.

Wszystkich zainteresowanych odpowiednim przygotowaniem się do ciąży, niezbędnymi badaniami, zindywidualizowaną dietą lub pomocą w walce z nałogiem polecamy kontakt z naszymi ekspertami, specjalizującymi się w psychologii, medycynie wschodu czy też dietetyce.

Pary rozpoczynające starania o dziecko powinny sprawdzić swój stan zdrowia, jest to istotne zarówno w przypadku kobiet, jak mężczyzn. Warto zrobić podstawowe badania, a także skorzystać z pakietów rozszerzonych, by mieć pewność, że żadna choroba czy też gorsze wyniki nie zakłócą starań o dziecko. W FertiMedica szczególnie polecamy realizację badań na:

  • infekcje – polecamy je zarówno kobietom, jak i mężczyznom – warto sprawdzić się pod kątem nosicielstwa wirusów zapalenia wątroby typu B i C (antygen HbS oraz przeciwciała anty-HCV), zakażenia kiłą (WR) oraz zakażenia wirusem HIV
  • czynne zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii, dodatkowo obecność przeciwciała wirusa różyczki (po szczepieniu lub po przechorowaniu) – zakażenia te mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu
  • USG piersi i badanie cytologiczne

Dodatkowo na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę kobieta powinna zacząć przyjmować kwas foliowy, który jest istotnym czynnikiem w profilaktyce wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Zalecana dawka to 400 mikrogramów dziennie. Główny dietetyk FertiMedica zaleca również suplementowanie kwasów Omega 3 w dawce 500 mg dziennie.

Kluczem do sukcesu w trakcie starań o ciążę, szczególnie jeśli się one przedłużają jest wsparcie doświadczonych specjalistów. W FertiMedica stawiamy nie tylko na nowoczesną medycynę. U nas pacjent objęty jest kompleksową opieką interdyscyplinarnego zespołu. Oprócz ginekologów w skład naszego zespołu wchodzą także endokrynolodzy, androlog, urolog, genetyk, specjaliści diagnostyki ultrasonograficznej oraz medycyny nuklearnej. Pracujemy z psychologami, dietetykami, lekarzem medycyny wschodu. W FertiMedica otoczymy Was opieką jakiej potrzebujecie.
Metoda wywodząca się z Medycyny Wschodu polega na mechanicznym pobudzaniu (poprzez masowanie z odpowiednim naciskiem) wybranych punktów na ciele. Akupresura jest stosowana jako metoda wspierająca leczenie bólu (np. bólu przewlekłego). Istnieje teoria działania akupresury, w ramach której za jej skuteczność odpowiadają dodatkowe endorfiny, wydzielające się podczas zabiegu, które mają działanie znieczulające.
Akupunktura znana już od stuleci świetnie sprawdza się przy redukcji bólu oraz do utrzymania równowagi energii qi organizmu. Podczas zabiegu pacjentka ma nakłuwane ciało srebrnymi lub złotymi igłami w konkretnych punktach, które odpowiadają za aktywności narządów wewnętrznych. Punkty zlokalizowane są wzdłuż linii energetycznych ciała.
Badania genetyczne dostarczają szczegółowych informacji na temat wielu chorób, umożliwiają również dokładną analizę podłoża niepłodności oraz znalezienie przyczyny poronienia. Dodatkowo badania genetyczne pozwalają sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni genetycznie nowotworem, by móc podjąć właściwą profilaktykę.
Zarówno w okresie planowania ciąży, jak i przez cały jej okres kobieta powinna być pod stałą opieką ginekologa. Specjalista powinien dobrze znać przypadek pacjentki, by wiedzieć jakie przeszła choroby, czy bierze leki i jakie, czy ma nałogi, jakie jest jej styl życia oraz wiele innych, istotnych informacji. Są one niezbędne, by maksymalnie dostosować program leczenia/prowadzenia do przypadku konkretnej pacjentki. Po wywiadzie powinno zostać przeprowadzone badanie ginekologiczne (w tym cytologia, ocena stopnia czystości pochwy, ewentualnie USG narządu rodnego i USG piersi) oraz zlecone dodatkowe badania, a także leki, jeśli zajdzie taka konieczność.
W procesie starania się o dziecko, zarówno na etapie rozpoczynania starań, jak i w momencie zdiagnozowania niepłodności, warto przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak badania krwi, badanie nasienia (rozszerzona metoda komputerowa przy użyciu sprzętu CASA), szereg badań USG czy biopsje tarczycy.
Planując ciążę należy uwzględnić jedną lub kilka wizyt, jeśli zajdzie taka konieczność, u stomatologa. Sprawdzenie stanu uzębienia jest bardzo ważne, ponieważ próchnica może być źródłem groźnych bakterii (np. paciorkowców, które mogą przyczynić się do powstania uogólnionego zakażenia w organizmie). Dodatkowo w czasie ciąży niektóre zabiegi stomatologiczne mogą być utrudnione ze względu na wymóg podania znieczulenia – w takich sytuacjach należy skonsultować to z lekarzem.
Badanie ma na celu sprawdzenie czy w rozmazach z błony śluzowej, w wydzielinach i tkankach nie komórek nowotworowych. Dodatkowo badanie rozmazu z szyjki macicy umożliwia sprawdzenie, czy kobieta nie jest zakażona chorobami przenoszonymi drogą płciową
Dieta ma ogromny wpływ na płodność, ponieważ niedobory wielu składników mineralnych oraz witamin utrudniają procesy wyprodukowania zdrowej komórki rozrodczej (żeńskiej i męskiej), zapłodnienie czy prawidłowy rozwój zarodka. Planowanie ciążę powinno się uwzględnić witaminy – warto stosować specjalne zestawy witamin przeznaczone dla przyszłych matek, a w szczególności pamiętać o odpowiedniej dawce kwasu foliowego.
Folacyna jest potrzebna każdemu człowiekowi, a jej brak jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży – może powodować poważne wady płodu. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, a wraz z witaminą B12 uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek (działanie krwiotwórcze).
Jeżeli w niedalekiej przyszłości planujecie dziecko warto jak najszybciej pozbyć się wszystkich złych nawyków. Zaleca się rzucenie papierosów i odstawienie alkoholu, które znacznie zwiększają ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka.
Współczesny pośpiech, stresująca praca, różne problemy życiowe powodują, że jesteśmy coraz bardziej zestresowani, sfrustrowania, naładowani złą energią. Jeśli zauważalne są stany podwyższonej drażliwości, napady złości, apatia, ospałość, bezsenność, brak apetytu lub przejadanie się, bóle głowy lub brzucha, nadmierne korzystanie z używek (np. picie alkoholu), brak zainteresowania seksem czy brak motywacji do działania – należy zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty (warto również rozważyć ekspertów od medycyny wschodu), by wspólnie zredukować stres.