Jeżeli okres bezskutecznego starania się o dziecko wynosi rok lub więcej udajcie się do specjalisty leczenia niepłodności w celu ustalenia dalszych kroków postępowania. Bardzo ważne jest, abyście zostali poddani diagnostyce w odpowiednim momencie, kiedy nie jest jeszcze za późno. W przypadku kobiet po 35 roku życia zalecane jest skrócenie okresu naturalnych starań do pół roku.

Jeśli staracie się o dziecko krócej niż rok i w Wasze życie zaczyna wkradać się duże zaniepokojenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstępną diagnostykę rozpocząć już teraz. Pamiętajcie jednak, że rok starania to średni okres po którym udaje się parom uzyskać ciążę w staraniach naturalnych.

Kluczową kwestią jest podjęcie właściwej decyzji w kwestii wyboru lekarza. Leczenie i diagnostyka niepłodności to dziedzina, której nie można nauczyć się na studiach. Jest to sektor medycyny, który rozwija się bardzo dynamicznie i praktycznie każdego roku ukazują się nowe rekomendacje.

Zanim wybierzecie lekarza zróbcie na jego temat dobry wywiad. Dowiedzcie się czy współpracuje z profesjonalną kliniką leczenia niepłodności, czy regularnie uczestniczy w konferencjach niepłodnościowych i jakie zdanie na jego temat mają pacjenci.

Pamiętajcie: zła decyzja w kwestii wyboru lekarza może kosztować Was stratę cennego czasu. Może prowadzić do pogłębiania przyczyn niepłodności oraz pogorszenia stanu psychicznego.

Kobieta:

  • badania hormonalne (LH, progesteron, estradiol, AMH, FSH, prolaktyna)
  • badania wirusologiczne (różyczka, toxoplazmoza, cytomegalia)
  • cytologia
  • usg piersi
  • usg narządu rodnego
  • monitoring cyklu
  • we wskazanych przypadkach usg tarczycy oraz hormony tarczycy

Mężczyzna

  • badanie nasienia
  • w wybranych przypadkach: zestaw badań hormonalnych
Kluczem do sukcesu w trakcie starań o ciążę jest wsparcie doświadczonych specjalistów. W FertiMedica stawiamy na opiekę interdyscyplinarną. W skład naszego zespołu oprócz ginekologów wchodzą: endokrynolodzy, androlodzy, urolodzy, specjaliści diagnostyki ultrasonograficznej, genetyk, psycholodzy, dietetyk i specjalista medycyny wschodniej.

Wszyscy wymienieni powyżej specjaliści to osoby dobrane na podstawie odpowiedniego „klucza”. Tym kluczem jest doświadczenie i wiedza, ale także i ważne cechy charakteru: empatia, cierpliwość, wzbudzanie sympatii, miła powierzchowność. Wierzymy, że lekarz opiekujący się pacjentami niepłodnymi musi mieć ku temu odpowiednie predyspozycje, które sprawią, że pacjent będzie czuł się komfortowo.

Założycielka FertiMedica uważa, że wiedza i doświadczenie powinna wspierać nowoczesna technologia, jednak do powodzenia leczenia potrzeba również empatii, zrozumienia i ludzkiego podejścia.

„Klinika FertiMedica powstała, by oferować nie tylko profesjonalną diagnostykę i terapię, ale także by kompleksowo wspierać leczenie i trudny czas walki o ciążę. Nasza filozofia działania opiera się na osobistych doświadczeniach, emocjach i wielkiej potrzebie głębszego zrozumienia potrzeb osób borykających się z problemem niepłodności. Dlatego też naszą misją jest kompleksowa opieka nad pacjentem, przyjazna atmosfera, indywidualne podejście oraz zapewnienie maksymalnego komfortu psychicznego. Wiemy, przez co przechodzą nasi pacjenci – znamy te emocje, niepokój, często uczucie bezsilności – jesteśmy po to, by przejść przez to wspólnie.”
Marta van der Toolen

FertiMedica stawia na holistyczne podejście w leczeniu niepłodności. Program terapii w naszej klinice oparty jest nie tylko na technologii medycznej i leczeniu ginekologicznym/andrologicznym, ale także na pakiecie dodatkowego wsparcia, w skład którego wchodzi: dietetyka, psychologia i medycyna wschodu. Nasi specjaliści rozpoznając problem indywidualnie doradzają z jakich dodatkowych usług pacjenci powinni skorzystać, aby zmaksymalizować szansę na zajście w ciążę.

Dla naszych pacjentów dostępne są darmowe konsultacje psychologiczne oraz udział w warsztatach.