Rządowy program refundacji in vitro

Powraca rządowy program refundacji in vitro

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie długo oczekiwanego programu refundacji in vitro, który ma zostać rozpoczęty od czerwca 2024 roku. Decyzja ta została przyjęta z radością ze strony naszego zespołu. Wiemy jak ważne jest wsparcie finansowe par borykających się z niepłodnością i jak dotkliwa jest ta choroba. Po ośmiu latach oczekiwania na tę inicjatywę, zespół FertiMedica z radością przyjął informację o uruchomieniu programu.
Przygotowanie do programu

Z uwagi na fakt, że pozostało jeszcze trochę czasu oczekiwania na rozpoczęcie programu, ważne jest aby go wykorzystać i dobrze przygotować się do udziału w nim.

Przygotowania te obejmują nie tylko aspekty medyczne, ale także psychologiczne i emocjonalne. Dlatego zachęcamy do:

Diagnostyka i zaplanowanie odpowiednich działań: Przeprowadzenie kompleksowych badań diagnostycznych i zaplanowanie kolejnych kroków.
Oceny dobrobytu psychicznego: Ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne. W przypadku potrzeby wsparcia, pomożemy Ci w nim i zaprosimy na bezpłatną konsultację psychologiczną.
Przygotowania organizmu: Dbanie o zdrowy styl życia, właściwą dietę i unikanie szkodliwych substancji pomoże w przygotowaniu organizmu do procedury in vitro i zwiększy szansę na sukces.

Nie zapominajmy także o partnerze. Ważne jest, aby również on poddał się badaniom, zwłaszcza jeśli parametry jakości nasienia mogą mieć wpływ na proces poczęcia dziecka. W razie konieczności, wprowadzenie odpowiedniego leczenia może być kluczowe.

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub dodatkowych informacji na temat przygotowania organizmu do programu refundacji in vitro, serdecznie zapraszamy do FertiMedica na konsultacje. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci w przygotowanich do tego ważnego kroku w drodze do rodzicielstwa.
Zapisz się na konsultację: telefonicznie lub online

Zasady kwalifikacji do programu

Na razie nie znane są zasady kwalifikacji par do programu, ale biorąc pod uwagę wcześniej funkcjonujący program ministerialny oraz aktualnie prowadzone programy samorządowe przypuszczamy, że kryteria będą podobne. Aktualnie obowiązujące kryteria w podobnych programach to:
– wiek kobiety do 40 roku życia
– minimum 12 miesięczny okres udokumentowanych starań o ciążę
– poziom oznaczeń hormonu AMH i/lub FSH u pacjentki
– nieistnienie czynników medycznych wykluczających zajście w ciążę takich jak np brak macicy

Biorąc pod uwagę słowa minister zdrowia, mamy nadzieję, że program będzie refundował nie tylko procedury związane z zapłodnieniem in vitro, ale także diagnostykę przyczyn niepłodności oraz inne metody jej leczenia.

Spradź również:
Zasady rządowego programu refundacji in vitro
Aktualne programy finansujące in vitro dla mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego