In vitro

Dlaczego in vitro w FertiMedica ma wysoką skuteczność?

W naszej klinice w Warszawie przeprowadzamy zabiegi in vitro przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu. Nasi lekarze to nie tylko specjaliści posiadający duże doświadczenie w leczeniu metodą in vitro. To osoby, które bardzo dokładnie analizują każdy przypadek poświęcając pacjentom maksimum czasu i uwagi. Pozwala to na indywidulane prowadzenie leczenia i optymalne dobranie protokołu stymulacji i dawki hormonów. Jest to tzw. leczenie skrojone na miarę, sprawiające że pacjentki świetnie tolerują proces leczenia, a jego dobre efekty obserwujemy każdego dnia.

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że pod względem skuteczności zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego znajdujemy się w czołówce polskich klinik. Na taki efekt składa się wiele czynników, to nie tylko wiedza i sprzęt.

Sprawdź: najnowsze dokładne dane o skuteczności leczenia w naszej klinice

Mamy świadomość, jak ważny jest stan psychiczny kobiety przechodzącej przez terapię in vitro. Dbamy o to, by maksymalnie redukować stres związany z niepłodnością i jej leczeniem, proponując naszym pacjentom opiekę psychologiczną i różnorodne formy wsparcia (bezpłatne pierwszorazowe konsultacje oraz warsztaty grupowe). Nasi pacjenci często korzystają z akupunktury dobroczynnie oddziałującej na szereg aspektów ich zdrowia i samopoczucie. W uzasadnionych przypadkach rekomendowana jest pomoc dietetyka.

W FertiMedica postawiliśmy na sprzęt medyczny najwyższej jakości. Pracujemy na najnowocześniejszych aparatach  USG i zaawansowanym technologicznie sprzęcie laboratoryjnym używanym do zapładniania komórek jajowych oraz do hodowli zarodków. Unikalnym na skalę kraju, obecnym tylko w kilku placówkach jest specjalny inkubator o nazwie EmbryoScope, którego użycie minimalizuje wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych na rozwój zarodków. Urządzenie wykorzystuje technologię “time-lapse” czyli tzw. fotografii poklatkowej.
Użycie EmbryoScope jest standardem*, za który nie pobierane są dodatkowe opłaty.
Zastosowanie systemu Embryoscope umożliwia ocenę dynamiki podziałów zarodka bez zakłócania optymalnych warunków jego rozwoju. Analiza uzyskanych parametrów morfokinetycznych pozwala na zidentyfikowanie zarodków obdarzonych największym potencjałem implantacyjnym. Rozwój zarodka obserwowany jest od zygoty do blastocysty w 5 dniu hodowli.

W FertiMedica korzystamy z profesjonalnego systemu uniemożliwiającego wystąpienie pomyłki w trakcie identyfikacji żeńskich i męskich komórek rozrodczych i zarodków w procedurze in vitro oraz identyfikacji męskich komórek rozrodczych w procedurze inseminacji. Ryzyko popełnienia tzw błędu ludzkiego wyeliminowane jest do zera. Korzystanie z systemu jest w naszej przychodni obligatoryjne i nie pobierane są od pacjentów z tego tytułu żadne dodatkowe opłaty, co ma miejsce w niektórych przychodniach leczenia niepłodności.

Specjalnie zaprojektowany system wentylacyjny naszej przychodni to kolejny czynnik optymalizujący powodzenie zabiegów in vitro. Aparatura filtrująca powietrze na sali zabiegowej i w laboratorium zajmuje dwa duże pomieszczenia. Odprowadzenie brudnego powietrza i doprowadzenie czystego odbywa się przez system kanałów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oplatających zewsząd klinikę. Instalacja takiego sprzętu możliwa jest tylko w sytuacji, kiedy projekt architektoniczny przychodni powstaje z uwzględnieniem jego instalacji. Praca aparatury nadzorowana jest przez komputerowy system kontrolny BMS (Building Management System). Praktycznie nie możliwe jest wstawienie takiej klasy central wentylacyjnych w pomieszczeniach już istniejących, które nie zostały pod ten cel specjalnie zaprojektowane.

Powodzenie leczenia metodą in vitro zależy od wielu czynników. Są to między innymi:

  • wiek pacjentki
  • jakość nasienia partnera
  • przyczyny niepłodności
  • wiedza i doświadczenie lekarza prowadzącego parę
  • doświadczenie i manualne predyspozycje embriologa
  • kondycja psychiczna pacjentki
  • sprzęt i podłoża wykorzystywane w laboratorium
  • czystość powietrza na sali zabiegowej i w laboratorium rozrodu wspomaganego

Na dwa pierwsze punkty nie mamy wpływu. Mamy natomiast ogromny wpływ na pozostałe czynniki w FertiMedica stworzyliśmy optymalne warunki dla powodzenia zabiegów in vitro.

Zapraszamy do FertiMedica w Warszawie – kliniki, która stworzyła optymalne warunki dla powodzenia Twojej terapii.

*Dostępność urządzenia jest uzależniona od liczby zabiegów wykonywanych w danym tygodniu

 Co to jest in vitro?

Metoda in vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe (IVF – in vitro fertilization), które polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, czyli w warunkach laboratoryjnych. Procedura ta jest z powodzeniem stosowana na świecie od 1978 roku.

Na czym polega in vitro?

Leczenie obejmuje kilka etapów. Są to:

  1. stymulacja jajników do wytworzenia kilku – kilkunastu komórek jajowych,
  2. zabieg pobrania komórek jajowych (punkcja jajników). Polega na nakłuciu jajników specjalną igłą pod kontrolą aparatu usg. W trakcie zabiegu pobierany jest płyn, w którym znajdują się komórki jajowe. Punkcja wykonywana jest w krótkim znieczuleniu ogólnym,
  3. proces ich zapłodnienia w laboratorium,
  4. kilkudniowa obserwacja rozwoju zarodków,
  5. przeniesienie zarodka/zarodków do jamy macicy.

W przypadku uzyskania zarodków nadliczbowych są one zamrażane.

Rodzaje in vitro

Obecnie zabieg in vitro przeprowadza się używając kilku metod, w naszej klinice stosujemy:

  1. Zapłodnienie komórki jajowej w płynie zawierającym plemniki (klasyczne IVF, do zapłodnienia dochodzi w sposób spontaniczny).
  2. Zapłodnienie metodą  ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection), która polega na wprowadzeniu do komórki jajowej pojedynczego plemnika (używa się do tego specjalnych pipet, igieł, mikromanipulatora, a cały zabieg wykonywany jest pod mikroskopem).
  3. W przypadku mocno obniżonych parametrów nasienia (zwłaszcza morfologii czyli budowy plemników) zaleca się zastosowanie metody IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection), w ramach której wyboru plemnika do zabiegu ICSI embriolog dokonuje pod powiększeniem 6600 razy (standardowo w metodzie ICSI jest to 400 razy).

Jak przygotować się do in vitro?

  1. Stymulacja jajników

Stymulacja prowadzona jest przez lekarza ginekologa i polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek hormonów. Hormony podawane są za pomocą iniekcji podskórnej. Iniekcje są proste do wykonania i większość pacjentek wykonuje je samodzielnie w warunkach domowych.

W FertiMedica przed rozpoczęciem stymulacji obowiązkowa jest konsultacja lekarza anestezjologa. Dbamy o to, aby mieć pewność, że u danej pacjentki nie będzie  przeciwskazań do znieczulenia ogólnego w dniu zabiegu pobrania komórek jajowych.

  1. Punkcja jajników.

Stymulację jajników kończy podanie odpowiedniego leku, jest to niezbędne i umożliwia dojrzewanie komórek jajowych. BARDZO WAŻNE jest, aby zastrzyk został wykonany dokładnie w dniu i o godzinie wyznaczonej przez lekarza prowadzącego. Od tego bowiem zależy powodzenie punkcji i stopień dojrzałości komórek jajowych.

Na zabieg punkcji należy stawić się na czczo.

  1. Transfer

Zabieg transferu zarodków jest minimalnie inwazyjny i nie wymaga znieczulenia. Jego przebieg można porównywać do inseminacji. Przeprowadzenie transferu znacznie ułatwia wypełniony pęcherz moczowy, dlatego pacjentki przed tą procedurą proszone są u wypicie około ¾ l płynów i nieopróżnianie pęcherza moczowego przed zabiegiem.

Jakie są statystyki powodzenia zabiegu in vitro?

Skuteczność leczenia in vitro w całej populacji pacjentów oceniana jest na około 40%. W grupie młodszych kobiet (< 35 roku życia) jest ona wyższa i może sięgać nawet 60%, u kobiet powyżej 40 roku życia spada poniżej 20%.

Pamiętaj, że wszyscy nasi eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużego wsparcia możesz potrzebować, dlatego zapewnią Ci nie tylko pomoc medyczną, ale też emocjonalną, na każdym etapie diagnostyki i leczenia.

Zapraszamy do FertiMedica