Zostań dawczynią komórek jajowych

Usługa stworzona dla kobiet, które chciałyby pomóc pacjentkom w posiadaniu potomstwa i podzielić się z nimi swoimi komórkami jajowymi

1. Dawstwo komórek jajowych Fertimedica

Czym jest dawstwo komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych to forma dobrowolnej pomocy kobietom, których rezerwa jajnikowa wygasła lub w przypadku których istnieją inne czynniki wpływające na występowanie nieprawidłowości w obrębie komórek jajowych np. choroba genetyczna lub przebyta terapia onkologiczna. Pacjentki takie nie są w stanie wyprodukować zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej a co za tym idzie urodzić dziecka. Niestety z sytuacją taką boryka się coraz więcej kobiet, a podarowanie im komórki jest często jedynym sposobem jaki pozwoli im zostać mamą.

Dlaczego warto zostać dawczynią komórek jajowych

Zostając dawczynią komórek jajowych przede wszystkim:

 • pomagasz niepłodnym kobietom w realizacji jednego z największych marzeń jakim jest macierzyństwo
 • dowiadujesz się dużo o stanie swojego zdrowia bez ponoszenia żadnych kosztów. FertiMedica pokrywa koszt wykonania Twoich badań diagnostycznych w kwocie ok. 2200 zł
 • korzystasz z opieki najlepszych specjalistów: ginekologa- położnika i psychologa
 • otrzymujesz zryczałtowany zwrot kosztów związanych z Twoim przystąpieniem do procedury w kwocie od 4900 zł do 8600 zł

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych

Dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta:

 • zdrowa, bez nałogów i uzależnień
 • w wieku 18-34 lat
 • z prawidłową masą ciała
 • regularnie miesiączkująca
 • z ujemnym wywiadem rodzinnym w kierunku chorób genetycznych i psychicznych

Jakie są etapy procedury dawstwa komórek jajowych

Krok 1: Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego:    FORMULARZ

Krok 2: Wsparcie psychologiczne

Spotkanie z psychologiem umożliwia ocenę Twojej motywacji, gotowości emocjonalnej do  przystąpienia do programu dawstwa oocytów.

Krok 3: Spotkanie z Koordynatorem FertiMedica Centrum Płodności

W ciągu kilku dni od zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą celem omówienia procesu przygotowania do procedury dawstwa komórek jajowych, która jest zgodna z polskim prawem i całkowicie anonimowa.

W dogodnym terminie Koordynator spotka się z Tobą, przedstawi schemat badań diagnostycznych, omówi proces stymulacji owulacji i pobrania komórek jajowych oraz odpowie na Twoje pytania.

Krok 4: Badania diagnostyczne

Podejmując świadomą decyzję o anonimowym przekazaniu komórek jajowych, otrzymasz skierowania na: badania laboratoryjne z krwi, pobranie biocenozy pochwy i cytologii. Uzyskane wyniki pozwolą ocenić Twój aktualny stan zdrowia i zakwalifikować do programu dawstwa komórek jajowych.

Badania, które zlecone będą w pierwszej kolejności to:

 • cytologia, stopień czystości pochwy i wymaz w kierunku Chlamydia trachomatis
 • pobranie krwi na choroby wirusowe: zapalenia wątroby typu B (antygen HBsAg, przeciwciała anty-HBc), typu C (przeciwciała anty-HCV) i HIV (przeciwciała anty-HIV) oraz zakażenia krętkami kiły (VDRL lub WR), badania przeciwciał IgM i IgG w kierunku zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondi i cytomegalii
 • grupa krwi, morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, badania wątrobowe
 • hormony tarczycy,
 • badanie rezerwy jajnikowej AMH (hormon anty-Mϋllerowski)

Badania przyszłych dawczyń wykonywane są na koszt kliniki.

Krok 5: Wizyta ginekologiczna

Po otrzymaniu zleconych wyników badań zostaniesz umówiona na wizytę do lekarza ginekologa, specjalisty leczenia niepłodności. W trakcie wizyty lekarz wyda orzeczenie o stanie zdrowia, wykonana badanie fizykalne, ginekologiczne i USG narządu rodnego, w razie konieczności zleci dodatkowe badania laboratoryjne.

Jeśli kwalifikacja do programu dawstwa oocytów przebiegnie pozytywnie, lekarz rozpisze proces stymulacji hormonalnej.

Krok 6:  Stymulacja hormonalna

Przygotowanie do pobrania komórek jajowych wymaga przyjmowania leków hormonalnych, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodatkowo etap ten będzie wymagał od Ciebie kilku wizyt w klinice, w trakcie których wykonamy monitoring owulacji za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie określić moment owulacji, podczas którego pobierane są dojrzałe komórki jajowe. Na jego podstawie wyznaczony zostanie termin wykonania punkcji.

Krok 7:  Konsultacja anestezjologiczna celem kwalifikacji do zabiegu w znieczuleniu

Krótka wizyta u lekarza anestezjologa z wynikami badań z krwi w celu omówienia znieczulenia do zabiegu punkcji jajników.

Krok 8: Pobranie komórek jajowych (punkcja jajników)

Pobranie komórek jajowych, czyli punkcja jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu dożylnym i trwa ok 20 minut. Po zakończonym zabiegu pozostaniesz w klinice od 2 do 4 godzin pod opieką medyczną.

Krok 9: Zakończenie procedury dawstwa

Po zabiegu pobrania komórek jajowych otrzymasz rekompensatę finansową.

Q&A, czyli o co najczęściej pytają potencjalne dawczynie:

 1. Czy poddanie się stymulacji jajeczkowania może doprowadzić do powikłań lub pogorszenia stanu zdrowia?

Stymulacja jajeczkowania wiążę się z podawaniem leków w zastrzykach podskórnie, może więc wystąpić reakcja uczuleniowa, dyskomfort związany z leczeniem hormonalnym. W niewielkim odsetku przypadków, zdarza się zespół hiperstymulacji jajników (OHSS). Zabieg pobrania oocytów jest obarczony nieznacznym ryzykiem: krwawienia z pochwy, dolegliwości bólowych podbrzusza, zakażenia miednicy mniejszej oraz skrajnie rzadko krwawienia do jamy brzusznej wymagającego operacji.

Pacjentka ma jednak zapewnioną profesjonalną opiekę lekarzy specjalistów, którzy podejmują odpowiednie działania ograniczające i zmniejszające ryzyko powikłań.

 1. Czy po oddaniu komórek jajowych będę mogła zajść w przyszłości w ciążę i czy nie będzie to utrudnione?

Oddanie kilku lub kilkunastu komórek jajowych nie powinno zmniejszyć płodności kobiety, ani tym bardziej szansy na spontaniczną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. W wieku rozrodczym kobiety mają bowiem ok. 30 – 40 tysięcy pęcherzyków jajnikowych. Ocena rezerwy jajnikowej oraz sam proces kwalifikacji do programu ma na celu wykluczyć kobiety, u których stymulacja owulacji, zabieg punkcji jajników, mógłby w przyszłości utrudniać zajście w ciążę.

 1. Czy mogę oddać komórki kilka razy?

Zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego, rekomendacjami towarzystw medycznych w Europie i Polsce, kobieta może wziąć udział w programie dawstwa oocytów nie więcej niż 6 razy.

 1. Czy mogę oddać komórki w FertiMedica po tym jak przystąpiłam do dawstwa w innej przychodni?

Zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego, rekomendacjami towarzystw medycznych w Europie i Polsce, kobieta może wziąć udział w programie dawstwa oocytów nie więcej niż 6 razy.

 1. Kto pokrywa koszt leków do stymulacji?

 Koszt leków do stymulacji pokrywa FertiMedica.

 1. Jak długo trwa proces przygotowania do pobrania komórek jajowych?

Cały proces trwa 4 – 6 tygodni, przy czym pierwsze 2 – 3 tygodnie związane są z przygotowaniem i kwalifikacją do procedury dawstwa.

 1. Jak wygląda zabieg pobrania komórek jajowych? Ile czasu będę musiała spędzić w klinice? Czy zabieg odbywa się w pełnej narkozie?

Zabieg pobrania komórek jajowych odbywa się zazwyczaj w krótkim znieczuleniu dożylnym. Pod kontrola USG przez sklepienia pochwy igłą punkcyjną nakłuwa się pęcherzyki jajnikowe. Pobrany płyn pęcherzykowy z obu jajników przekazuje do laboratorium embriologicznego. Zabieg trwa ok 15-30 min, a całkowity pobyt w klinice ok 2-3 godzin. Ze względu na zabieg i znieczulenie pacjentka nie powinna w tym dniu przebywać sama, nie może prowadzić samochodu.

 1. Co oznacza zryczałtowany koszt przystąpienia do procedury?

Dawczyni komórek jajowych otrzymuje zryczałtowany koszt, czyli w ustalonej z góry wysokości, zwrot kosztów związanych z udziałem w programie dawstwa. Rekompensata stanowi zadośćuczynienie za poświęcony czas, fizyczne i emocjonalne zaangażowanie oraz zwrot wydatków np. związanych z dojazdami do kliniki, nieobecnością w pracy.

 1. Czy możliwe jest, żeby dziecko poczęte z mojej komórki odnalazło mnie w przyszłości?

W Polsce, zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności z dn. 25 czerwca 2015, (art. 38 ust. 2) dawstwo komórek jest anonimowe. Osoba urodzona w wyniku procedury in vitro z komórką dawczyni, po ukończeniu 18 roku życia, może złożyć specjalny wniosek do Ministra Zdrowia o ujawnienie danych dawczyni, takich jak rok i miejsce urodzenia, informacje na temat jej stanu zdrowia oraz wyniki badań lekarskich i laboratoryjnych.

 1. Czy dostanę informację czy z mojej komórki urodziło się dziecko?

Kandydat na dawcę komórek jajowych, zgodnie z Ustawą o leczeniu niepłodności z dn. 25 czerwca 2015 (art. 30 ust. 1 pkt 5), nie ma prawa do dostępu do informacji na temat dalszego postępowania z przekazanymi komórkami rozrodczymi, Nie ma też żadnych praw wobec dziecka, które urodzi się w wyniku procedury in vitro.

JEŻELI CHCIAŁABYŚ ZOSTAĆ DAWCZYNIĄ KOMÓREK JAJOWYCH, KLIKNIJ TUTAJ WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY.

2. Dawstwo komórek jajowych – wykorzystanie oocytów z OvoBank  (Hiszpania)

FertiMedica oferuje możliwość zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem komórek rozrodczych zdeponowanych w hiszpańskim banku gamet OvoBank. Procedurą doboru komórek pod względem zgodności fenotypów zajmuje się lekarz prowadzący z FertiMedica we współpracy z OvoBank.

Pacjentka pokrywa koszty pozyskania komórek od dawczyni i sprowadzenia ich do Polski bezpośrednio w OvoBank (przelew bankowy). Procedura zapłodnienia pozaustrojowego wykonywana jest w FertiMedica.

Zapraszamy do FertiMedica