Inseminacja

W klinice FertiMedica wykonujemy inseminacje domaciczne nasieniem partnera/męża lub w przypadku wskazań – nasieniem anonimowego dawcy. Kwalifikacja do zabiegu inseminacji przeprowadzana jest przez lekarza z FertiMedica.

Co to jest inseminacja?

Inseminacja polega na wprowadzeniu odpowiednio spreparowanego nasienia (poddanego wcześniej laboratoryjnej ocenie jakości) do jamy macicy w okresie owulacji. Zabieg ten może być wykonywany w cyklu naturalnym lub w cyklu stymulowanym – wówczas kobieta przyjmuje leki stymulujące pracę jajników.

Jakie problemy z zapłodnieniem pomaga pokonać inseminacja? Kiedy jest zalecana?

Inseminacja jest najskuteczniejsza w grupie par, u których przyczyną trudności z zajściem w ciążę są nieznacznie obniżone parametry nasienia. Jest również zalecana u par, u których wykonano test wrogości śluzu (obecnie nie zalecany), który wykazał brak ruchliwych plemników. Wskazaniami do inseminacji jest także łagodna postać endometriozy (I/II stopień wg AFS) oraz niepłodność idiopatyczna.

Jak przygotować się do inseminacji?

Przygotowanie do zabiegu inseminacji, zarówno w cyklu naturalnym, jak i stymulowanym, wymaga nadzoru lekarza, monitoringu ultrasonograficznego, a czasami także badań hormonalnych, wykonywanych w ściśle określonych daniach cyklu.

Nasienie do zabiegu mężczyzna powinien oddać w klinice na godzinę przed planowanym zabiegiem. Istnieje także możliwość dostarczenia nasienia oddanego w domu – wówczas konieczne jest podpisanie przez męża/partnera pacjentki oświadczenia potwierdzającego, że nasienie pochodzi od niego.

Jakie są statystyki powodzenia zabiegu inseminacji?

Odsetek ciąż uzyskiwanych po zabiegu inseminacji domacicznej w przeliczeniu na jeden cykl (jedną próbę) wynosi 12%. Stąd zalecany jest zawsze cykl zabiegów – od 4 do 6 prób.

Pamiętaj, że wszyscy nasi eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużego wsparcia możesz potrzebować, dlatego zapewnią Ci nie tylko pomoc medyczną, ale też emocjonalną, na każdym etapie diagnostyki i leczenia.

Zapraszamy do FertiMedica