Nieinwazyjne badania prenatalne (NIFTY)

//Nieinwazyjne badania prenatalne (NIFTY)
Nieinwazyjne badania prenatalne (NIFTY) 2018-03-26T09:58:54+00:00

W FertiMedica wykonujemy nieinwazyjne i bezpieczne badania prenatalne.

Co to jest test NIFTY?

Test NIFTY (Non-Invasive Fetal Trisomy Test) jest całkowicie bezpiecznym badaniem przesiewowym w kierunku zaburzeń genetycznych u płodu. Badanie polega na pobraniu krwi matki między 10 a 24 tygodniem ciąży, w której zawarty jest materiał genetyczny dziecka (tzw. pozakomórkowe DNA płodu obecne w surowicy krwi matki – cffDNA). DNA dziecka zostaje poddane szczegółowej i bardzo dokładnej analizie metodą Sekwencjonowania Nowej Generacji (ang. NGS). W połączeniu zaawansowanymi analizami bio-informatycznymi daje to możliwość precyzyjnego określenia liczby chromosomów par 21, 18 i 13 u płodu. Trisomie tych par chromosomów odpowiadają za, odpowiednio, zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Ponadto w badaniu NIFTY badane są chromosomy płci, co pozwala określić płeć dziecka.

W przeciwieństwie do amniopunkcji czy biopsji trofoblastu, badanie NIFTY nie niesie ze sobą ryzyka poronienia ani infekcji wewnątrzmacicznych, a ponadto charakteryzuje się bardzo dużą czułością oraz swoistością (powyżej 99,9%).

Dla kogo jest test NIFTY?

Wykonanie tego testu zalecane jest kobietom, które chcą przeprowadzić nieinwazyjny test w kierunku trisomii płodu, mają więcej niż 35 lat i nie chcą zdecydować się na inwazyjne badania prenatalne.

Badania zalecane jest również w przypadku wyników badań biochemicznych i ultrasonograficznych sugerujących duże ryzyko aneuploidii chromosomowych płodu u kobiet, u których istnieją przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych (łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HCV, HIV).

Test NIFTY jest bezpieczną alternatywą dla amniopunkcji u kobiet, które zaszły w ciążę po leczeniu niepłodności. Czas oczekiwania na wynik to maksymalnie 2 tygodnie.

Czy do testu NIFTY należy się specjalnie przygotować?

Badanie NIFTY wymaga wcześniejszego wypełnienia ankiety dotyczącej podstawowych informacji o ciąży (która ciąża, data ostatniej miesiączki, dokładny wiek ciąży w tygodniach ewentualnie przewidywany termin porodu; opis ostatniego badania USG). Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie ma potrzeby bycia na czczo.