Badanie drożności jajowodów HyCoSy

W FertiMedica wykonujemy badanie drożności jajowodów metodą HyCoSy, która jest bezpieczna i mało inwazyjna.

Badanie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań wykonywanych w ramach kompleksowej diagnostyki niepłodności u kobiety. Badanie to może zostać wykonane:

  • metodą histerosalpinosonografii kontrastowej (HyCoSy) wykorzystującej badanie ultrasonograficzne do obserwowania podanego kontrastu. Badanie umożliwia ocenę jamy macicy oraz drożności jajowodów,
    lub
  • przy użyciu promieni rentgenowskich (klasyczne HSG).

W FertiMedica wykonujemy badanie metodą HyCoSy, jest ono bezpieczne i mało inwazyjne.
Stosowany w badaniu kontrast nie wywołuje reakcji alergicznych. Preparat ten został szczegółowo przeanalizowany pod kątem potencjalnej toksyczności dla gamet i zarodków i badania potwierdziły jego całkowite bezpieczeństwo w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę, że badanie nie wymaga stosowania promieniowani rentgenowskich, nie ma przeciwwskazań do starania się o ciążę w cyklu, w którym przeprowadzono HyCoSy.

Jak przygotować się do badania histerosalpinosonografii kontrastowej (HyCoSy)?

W FertiMedica wszystkie pacjentki chcące wykonać badanie drożności jajowodów kwalifikowane są na nie przez lekarza.
Do kwalifikacji wymagane są wyniki aktualnej cytologii (ważne 12 miesięcy) oraz wyniki posiewu z kanału szyjki macicy (z ostatnich 3 miesięcy) i wymazu w kierunku chlamydii pobrane z kanału szyjki macicy (ważne 3 miesiące).

Samo badanie wykonywane jest w określonym momencie cyklu, najlepiej tuż po zakończonym krwawieniu miesiączkowym, nie później jednak, niż przed owulacją. W ramach przygotowania do badania pacjentka proszona jest o przyjęcie, na godzinę przed planowanym badaniem, leków przeciwbólowych i rozkurczowych, zleconych przez lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Na życzenie pacjentki badanie drożności jajowodów może zostać wykonane w krótkim znieczuleniu dożylnym. Wówczas konieczne jest odbycie konsultacji anestezjologicznej i przedstawienie aktualnych badań krwi: morfologii, układu krzepnięcia, jonogramu oraz grupy krwi. Na samo badanie należy zgłosić się na czczo.

Zapraszamy do FertiMedica