Zasady rządowego programu refundacji in vitro

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie długo oczekiwanego programu refundacji in vitro, który ma wejść w życie 1 czerwca 2024 roku.

Założenia rządowego programu in vitro

1. Program obejmie pary:

 • ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
 • będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
 • te, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.

2. Kryteria wiekowe. Z bezpłatnego in vitro będą mogli skorzystać:

 • kobiety do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
 • kobiety do 45. roku życia jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
 • mężczyźni do 55. roku życia.

3. Program refundacji obejmuje 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym:

 • do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia,
 • do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń, z możliwością zapłodnienia 6 komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu,
 • do 6 cykli z dawstwem zarodków.

4. Z kolei pacjenci z chorobami onkologicznymi, będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W tym wypadku program obejmie:

 • kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia,
 • mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

Rządowy program refundacji in vitro ma ruszyć 1 czerwca 2024 i będzie realizowany do 31 grudnia 2028 r. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie to 2,5 mld zł.

Już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs ofert na realizatorów programu, w którym mogą wziąć udział ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, posiadające odpowiednie zaplecze kadrowe i sprzętowe.

Jeśli masz jakieś pytania zadzwoń a spróbujemy Ci pomóc.

Tel. 22 379 79 87

Przygotowanie do programu

Z uwagi na fakt, że pozostało jeszcze trochę czasu oczekiwania na rozpoczęcie programu, ważne jest aby go wykorzystać i dobrze przygotować się do udziału w nim.

Przygotowania te obejmują nie tylko aspekty medyczne, ale także psychologiczne i emocjonalne. Dlatego zachęcamy do:

Diagnostyka i zaplanowanie odpowiednich działań: Przeprowadzenie kompleksowych badań diagnostycznych i zaplanowanie kolejnych kroków.
Oceny dobrobytu psychicznego: Ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne. W przypadku potrzeby wsparcia, pomożemy Ci w nim i zaprosimy na bezpłatną konsultację psychologiczną.
Przygotowania organizmu: Dbanie o zdrowy styl życia, właściwą dietę i unikanie szkodliwych substancji pomoże w przygotowaniu organizmu do procedury in vitro i zwiększy szansę na sukces.

Nie zapominajmy także o partnerze. Ważne jest, aby również on poddał się badaniom, zwłaszcza jeśli parametry jakości nasienia mogą mieć wpływ na proces poczęcia dziecka. W razie konieczności, wprowadzenie odpowiedniego leczenia może być kluczowe.

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub dodatkowych informacji na temat przygotowania organizmu do programu refundacji in vitro, serdecznie zapraszamy do FertiMedica na konsultacje. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci w przygotowaniach do tego ważnego kroku w drodze do rodzicielstwa.

Zapisz się na konsultację: telefonicznie lub online