In vitro

In vitro 2018-03-27T11:37:36+00:00
Dlaczego in vitro w FertiMedica ma wysoką skuteczność?

W naszej klinice w Warszawie przeprowadzamy zabiegi in vitro przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu. Nasi lekarze to nie tylko specjaliści posiadający duże doświadczenie w leczeniu metodą in vitro. To osoby, które bardzo dokładnie analizują każdy przypadek poświęcając pacjentom maksimum czasu i uwagi. Pozwala to na indywidulane prowadzenie leczenia i optymalne dobranie protokołu stymulacji i dawki hormonów. Jest to tzw. leczenie „skrojone na miarę” sprawiające, że pacjentki świetnie tolerują proces leczenia, a jego dobre efekty obserwujemy każdego dnia.

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że pod względem skuteczności zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego znajdujemy się w czołówce polskich klinik. Odsetek ciąż klinicznych na jeden cykl leczenia w roku 2017 wyniósł 49%. Wskaźnik ciąż klinicznych w programie mrożenia zarodków kształtuje się na poziomie 56%. Na taki efekt składa się wiele czynników, to nie tylko wiedza i sprzęt.

Mamy świadomość, jak ważny jest stan psychiczny kobiety przechodzącej przez terapię „in vitro”. Dbamy o to, by maksymalnie redukować stres związany z niepłodnością i jej leczeniem, proponując naszym pacjentom opiekę psychologiczną i różnorodne formy wsparcia (bezpłatne pierwszorazowe konsultacje oraz warsztaty grupowe). Nasi pacjenci często korzystają z akupunktury dobroczynnie oddziałującej na szereg aspektów ich zdrowia i samopoczucie. W uzasadnionych przypadkach rekomendowana jest pomoc dietetyka.

 

Sala zabiegowa in vitro Warszawa - Fertimedica

fot. Fertimedica

W FertiMedica postawiliśmy na sprzęt medyczny najwyższej jakości. Pracujemy na najnowocześniejszych aparatach  USG i zaawansowanym technologicznie sprzęcie laboratoryjnym używanym do zapładniania komórek jajowych oraz do hodowli zarodków. Unikalnym na skalę kraju, obecnym tylko w kilku placówkach jest specjalny inkubator o nazwie EmbryoScope, w bardzo znaczny sposób zwiększający szansę na powodzenie zabiegu. W FertiMedica, użycie EmbryoScope jest standardem, za który nie pobierane są żadne dodatkowe opłaty.

 

In vitro Warszawa - Fertimedica

fot. Fertimedica

Specjalnie zaprojektowany system wentylacyjny naszej przychodni to kolejny czynnik optymalizujący powodzenie zabiegów in vitro. Aparatura filtrująca powietrze na sali zabiegowej i w laboratorium zajmuje dwa duże pomieszczenia. Odprowadzenie brudnego powietrza i doprowadzenie czystego odbywa się przez system kanałów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oplatających zewsząd klinikę. Instalacja takiego sprzętu możliwa jest tylko w sytuacji, kiedy projekt architektoniczny przychodni powstaje z uwzględnieniem jego instalacji. Praca aparatury nadzorowana jest przez komputerowy system kontrolny BMS (Building Management System). Praktycznie nie możliwe jest wstawienie takiej klasy central wentylacyjnych w pomieszczeniach już istniejących, które nie zostały pod ten cel specjalnie zaprojektowane.

Powodzenie leczenia metodą in vitro zależy od wielu czynników. Są to między innymi:

 • wiek pacjentki
 • jakość nasienia partnera
 • przyczyny niepłodności
 • wiedza i doświadczenie lekarza prowadzącego parę
 • doświadczenie i manualnych predyspozycje embriologa
 • kondycja psychiczna pacjentki
 • sprzęt i podłoża wykorzystywane w laboratorium
 • czystość powietrza na sali zabiegowej i w laboratorium rozrodu wspomaganego

Na dwa pierwsze punkty nie mamy wpływu. Mamy natomiast ogromny wpływ na pozostałe czynniki w FertiMedica stworzyliśmy optymalne warunki dla powodzenia zabiegów in vitro.

Zapraszamy do FertiMedica w Warszawie – kliniki, która stworzyła optymalne warunki dla powodzenia Twojej terapii.

 Co to jest in vitro?

Metoda „in vitro” to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe (IVF – in vitro fertilization), które polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety, czyli w warunkach laboratoryjnych. Procedura ta jest z powodzeniem stosowana na świecie od 1978 roku.

W naszym kraju pierwszy udany zabieg in vitro, zakończony urodzeniem dziecka wykonał w 1987 r. zespół Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny), pod kierunkiem profesora Mariana Szamatowicza, z którym FertiMedica ma zaszczyt i przyjemność współpracować.

Na czym polega in vitro?

Leczenie obejmuje kilka etapów. Są to:

 1. stymulacja jajników do wytworzenia kilku – kilkunastu komórek jajowych,
 2. zabieg pobrania komórek jajowych (punkcja jajników). Polega na nakłuciu jajników specjalną igłą pod kontrolą aparatu usg. W trakcie zabiegu pobierany jest płyn, w którym znajdują się komórki jajowe. Punkcja wykonywana jest w krótkim znieczuleniu ogólnym,
 3. proces ich zapłodnienia w laboratorium,
 4. kilkudniowa obserwacja rozwoju zarodków,
 5. przeniesienie zarodka/zarodków do jamy macicy.

W przypadku uzyskania zarodków nadliczbowych są one zamrażane.

Rodzaje in vitro

Obecnie zabieg in vitro przeprowadza się używając kilku metod, w naszej klinice stosujemy:

 1. Zapłodnienie komórki jajowej w płynie zawierającym plemniki (klasyczne IVF, do zapłodnienia dochodzi w sposób spontaniczny).
 2. Zapłodnienie metodą  ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection), która polega na wprowadzeniu do komórki jajowej pojedynczego plemnika (używa się do tego specjalnych pipet, igieł, mikromanipulatora, a cały zabieg wykonywany jest pod mikroskopem).
 3. W przypadku mocno obniżonych parametrów nasienia (zwłaszcza morfologii czyli budowy plemników) zaleca się zastosowanie metody IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection), w ramach której wyboru plemnika do zabiegu ICSI embriolog dokonuje pod powiększeniem 6600 razy (standardowo w metodzie ICSI jest to 400 razy).
Jak przygotować się do in vitro?
 1. Stymulacja jajników

Stymulacja prowadzona jest przez lekarza ginekologa i polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek hormonów. Hormony podawane są za pomocą iniekcji podskórnej. Iniekcje są proste do wykonania i większość pacjentek wykonuje je samodzielnie w warunkach domowych.

W FertiMedica przed rozpoczęciem stymulacji zalecamy konsultację lekarza anestezjologa. Dbamy o to, aby mieć pewność, że u danej pacjentki nie będzie  przeciwskazań do znieczulenia ogólnego w dniu zabiegu pobrania komórek jajowych.

 1. Punkcja jajników.

Stymulację jajników kończy podanie odpowiedniego leku, jest to niezbędne i umożliwia dojrzewanie komórek jajowych. BARDZO WAŻNE jest, aby zastrzyk został wykonany dokładnie w dniu i o godzinie wyznaczonej przez lekarza prowadzącego. Od tego bowiem zależy powodzenie punkcji i stopień dojrzałości komórek jajowych.

Na zabieg punkcji należy stawić się na czczo.

 1. Transfer

Zabieg transferu zarodków jest minimalnie inwazyjny i nie wymaga znieczulenia. Jego przebieg można porównywać do inseminacji. Przeprowadzenie transferu znacznie ułatwia wypełniony pęcherz moczowy, dlatego pacjentki przed tą procedurą proszone są u wypicie około ¾ l płynów i nie opróżnianie pęcherza moczowego przed zabiegiem.

Jakie są statystyki powodzenia zabiegu in vitro?

Skuteczność leczenia in vitro w całej populacji pacjentów oceniana jest na około 40%. W grupie młodszych kobiet (< 35 roku życia) jest ona wyższa i może sięgać nawet 60%, u kobiet powyżej 40 roku życia spada poniżej 20%.

Pamiętaj, że wszyscy nasi eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużego wsparcia możesz potrzebować, dlatego zapewnią Ci nie tylko pomoc medyczną, ale też emocjonalną, na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Zapoznaj się również z naszym programem Oswoić in vitro.